Corona Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

RETRO

Rookie

Moderatör
20 Ara 2019
2,912
2,920
Son zamanlarda dünyayı etkisi altında alan ve uluslararası acil durum ilan edilmesine sebep olan Corona virüsü veya diğer adıyla Coronavirüs hakkında tüm merak edilenleri bu başlık altında sizlerle paylaşacağız. Corona Virüsü nedir? Belirtileri Nelerdir? gibi tüm sorularınızın cevaplarınızı bu başlık altında bulabilirsiniz.

Corona Virüsü Nedir?
Corona virüsü ilk olarak Çin’de görülen fakat sonrasında tüm dünyayı etkisi altına alan bir virüstür. İlk olarak 2019’un Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmıştır. Yıllar 2020’yi gösterdiğinde ise salgın Çin’in diğer kentlerine ulaşmıştır. Salgını araştıran uzmanlar bu hastalığın hayvanlardan dolayı ortaya çıktığını savunmaktadır. Yine de hastalık hakkında kesin bir veri bulunmamaktadır. Haber sitelerinde yer alan son bilgilere göre bu salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 213’e yükselmiştir.

corona virüsü nedir.jpg

  • Çin’de ortaya çıkan Corona virüsünden ölenlerin sayısı 213 olarak haber sitelerine yansımıştır.
  • Tespit edilen vaka sayısı 1982’dir.
  • Müşahede altında tutulan kişi sayısı 102 binden fazla olarak yine haber sitelerinde yer almaktadır.
Peki Corona virüsü nedir? Belirtileri nelerdir? Bu virüs ile alakalı merak ettiğiniz soruların cevaplarını ise bir alttaki başlıkta sizlerin için araştırarak gerekli bilgiyi sunduk.

Corona Belirtileri Nelerdir?
Çin’de ülke geneline yayılan ve yeni tip koronavirüsü olarak adlandırılan bu salgından dolayı uluslararası alanda acil durum ilan edildi. Acil durum ilan edilmesi ile beraber Türkiye’de, Çin’e uçak seferlerini durdurdu. Ülkemizde Çin’e yapılan uçak seferleri 9 Şubat ayına kadar durduruldu. Bu tarih zamanla daha da uzayabilir. Türk Hava Yolları durum ile ilgili değerlendirmeler yapmaya devam ettiğin açıkladı.

Salgın dolasıyla Çin’n Hubey adı verilen eyaleti ve bu bölgeye yakın alanlarda sokağa çıkma yasağı konuldu. Sosyal medyada ise ölenlerin sayısı, haber sitelerinde verilen ölenlerin sayısından daha fazla. Sosyal medyada verilen abartılı sayıların doğru olduğunu savunan Çin yetkilileri de bulunmaktadır. Virüsün hayvanlardan dolayı çıktığını savunan bu salgının ‘’zoonotik’’ yani hayvandan insana geçen bir salgın olduğunu belirtiyorlar. Çin’de bizlerin bildiği dışında çok farklı hayvanlar yemek olarak tüketildiği için bu salgının böyle başladığını savunanlar bulunmaktadır. Çok eski tarihlerden bu yana yarasa yenen ülkede, yarasa çorbasından dolayı bu virüsün bulaştığı iddia edilmektedir.

Peki Corona virüsü belirtileri nedir? Salgının ilk semptomları öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı, kesin olmamakla beraber birkaç gün süreyle ateş olarak açıklanmıştır. Bağışlık sistemi zayıf olan insanlarda ise zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açtığı haber sitelerinde açıklanmaktadır. Merak edilen diğer soru ise Corona nasıl yayıldı? Sorusu olacaktır. Bu virüs en başta da belirttiğimiz gibi insanların hayvanlara teması ile yayılıyor. Corona insandan insana geçiyor mu? Sorusuna ise bir kişinin salgısıyla, başka bir kişiye geçeceği yazmaktadır. Sizlere Corona virüsü nedir? başlığımızda bu salgın ile alakalı bilgileri kısaca aktarmaya çalıştık. Salgının daha çok ilerlemesi durumunda daha detaylı şekilde paylaşımları sizlerle paylaşacağız.
 
RETRO
Üst